milliyet logo

Sanal alışveriş yeni yıldızlar yarattı

August 19, 2012

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte ortaya çıkan sanal alışveriş, 15 yılı aşkın süredir tüketicilere geniş anlamda seçenekler sunarken diğer yandan da doğru ürünlere rahat ulaşım sağlıyor.

Tüm dünyada sanal alışverişe yönelik ortaya pek çok yeni site çıkarken, bazı oyuncular da uygulamalarıyla fark yaratıyor. Türkiye'de de bilinen alışveriş sitesi "eBay", yeni iPad uygulamasında "eBay ile izleyin-Watch With eBay" adını verdiği bir kanal hizmete sundu. Kanaldaki maçı izleyenler, takımlarla ilgili ürünlerin siparişini verebiliyor.
Zara ise "Zara's People!" (Zara'nın İnsanlar) adıyla marka fanatiklerinin Zara ürünleriyle çekilmiş fotoğraflarını sitesine koyuyor. Fotosu yayınlananlar 300 euro kazanıyor. Seyahat sitesi Avusturalyalı Flight Fox ise kullanıcıları arasında bir yarışma düzenliyor. Seyahatleri için en iyi ve ucuz seçenekleri bulanların katılım ücreti geri ödeniyor. İtalyan Yoox da FedEx ile işbirliği yaparak, lüks giyim markalarının bulunduğu "The Corner"da Çinli müşterilerine farklı hizmet sunuyor. Kurye, ürünü teslim ettikten sonhra müşterinin denemesini bekliyor, olmazsa geri alıyor. Belçikalı "Honest By" da, sattığı ürünleri üreten işçilerin çalışma koşullarından, malzemelerin içeriğine kadar tüm detayları belirtiyor. Sanal ticarette tüketici eğilimleriyle ilgili araştırmalar yapan "trendwatching.com" sitesinin Küresel Araştırmalar Bölümü Başkanı Henry Mason, TRENDDESK'ten Zeynep Arhon ile birlikte 6 Eylül'de İstanbul'da düzenlenmesi planlanan "2012 Tüketici Trendleri Semineri"nde son gelişmeleri anlatacaklar.

View Article »

 


More articles about trendwatching.com and our trends »